Kümes Kapısı için Otomatik Açma Kapama Devresi

Açıklama

Tavuk kümeslerine yapılacak otomatik kapı için en basit ve güvenli devre…
Tavuklar hava kararmadan 15 dakika önce ilginç bir şekilde kümeslerine toplanmış oluyorlar. Zaman ayarlı devreler gerçekçi çözüm üretemiyor. Çünkü belli saate ayarlandıkları zaman hava kararmasına ayak uyduramıyorlar. Halbuki bu devre saate bakmadan hava karardığı zaman kapıyı kapatmaktadır. Ne erken ne de geç… Tam saatinde…
Karanlık hassasiyetini üzerindeki ayar düğmesinden yapabilirsiniz.
Kapyı yukarı kaldırıp aşağı indiren motoru resimdeki gibi motor kablosuna bağlıyoruz. Sonra limit swiçlerinin birini kapının altına diğerini üstüne vidalıyoruz. LDR sensörü uygun bir yere yerleştirip devreye akü ya da pilden elektriği veriyoruz.
Hava aydınlıkken motor yukarı doğru kapıyı çeker. Yukarıdaki limit anahtarına basar ve motor durur. Hava karardığı zaman motor ters yönde döner kapıyı indirir ve alt limit anahtarına basarak motoru durdurur. Bu böyle her gün havanın aydınlanıp kararmasıyla devam eder.
Devreye akü bağlayıp bir de güneş pili ile şarj ederseniz bedava enerji ile çalıştırmış olursunuz.
Devrenin yanında ayrıntılı açıklaması ve montajı anlatılmaktadır. Motor ve kapı düzeneği devreye dahil değildir.

 390 

SATIN AL

4 thoughts on “Kümes Kapısı için Otomatik Açma Kapama Devresi

  1. Merhaba,
    linke tıklayarak ürünü satın alabilirsiniz. Motor olarak kapı için hazırladığınız düzeneğe gücü yetebilecek herhangi bir motor kullanabilirsiniz. Genellikle müşterilerimiz araçların koltukları, yan kapı açma-kapamaları gibi sistemlerin motorlarını kullanıyorlar. Siz de piyasadan herhangi bir “redüktörlü” motor alarak bu iş için kullanabilirsiniz.

  2. Kardeşim Ldr sensör hadi akşam oldu motora enerji verdi diyelim limit swiste taksan sabah nasıl enerji vericek zaten sabah devre dışı kalıyor elektgi kesiyor kapıyı nasıl ceksin

    1. Sayın Mesut Bey, bunu öğrenmek için bir tane satın alıp “nasıl başarmışlar” diye bakmanız gerekiyor sanırım. İkinci bir yolu da elektronik forumlarında yazıp zamanı olan bir kardeşimizin size cevap yazıp aydınlatması olacaktır. İlginiz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir